top of page
  • info8192293

Hledáte auto? II.

Aktualizováno: 17. 2. 2022

V minulém příspěvku jsem zmínil několik málo z mnoha parametrů, které je dobré pořádně promyslet, když uvažujeme o koupi auta. Nyní si položme otázku, zda chceme auto vlastnit a jak ho případně financovat.


Možností vlastnění a užívání vozu je hned několik. Ideálním řešením je koupě

v hotovosti. Za vůz nepřeplatíte ani korunu a stanete se okamžitým vlastníkem. Budete ale muset platit všechny spojené výdaje

s provozem vozu. Další možností je pronájem formou operativního leasingu. Výhodou této možnosti je, že se nemusíte o auto tolik starat. Servis a pojištění zajišťuje poskytovatel operačního leasingu. Platili byste pouze za pronájem a palivo. Pokud nebudete auto potřebovat každý den, zajímavými možnostmi je občasné zapůjčení a sdílení vozu. Tyto možnosti jsou velmi nezávazné a finančně flexibilní, ale pokud chcete jezdit více, tak se to nevyplatí.


Sdílení automobilů u nás pomalinku roste zejména mezi mladší městskou generací. V Holandsku, kde čekali velký nárůst se koná pravý opak. Inu ruka trhu.


Řekněme, že jsme došli k závěru, že nám nestačí, nebo se nevyplatí, občasné zapůjčení, pronájem nebo sdílení. Rozhodli jste se tedy pro koupi. Auto můžete pořídit nové nebo zánovní (většinou se tím myslí zhruba jednoleté v tovární záruce), nebo pro mne trochu nelichotivě nazváno - ojeté.


Nyní je potřeba promyslet financování. V případě koupě auta je pro fyzické osoby většinou ideálním řešením hotovost. Tu bohužel každý nemá, a tak mnoho lidí volí úvěr.


Nabídek úvěrů na trhu je mnoho. Pokud chcete nové auto, tak při troše štěstí a trpělivosti jste v minulosti mohli najít nabídku na úvěr bez navýšení. Většinou je to byla akce přímo od automobilky a to včetně výhodného pojištění. To teď v době covidové moc nefunguje. Existuje ale i dost předražených produktů. Na to je potřeba dát pozor. Další možností je klasický leasing, ten už je ale dnes méně populární než dříve, (vlastníkem auta se stáváte až po jeho zaplacení).
33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page